Pochodzący z Bliskiego Wschodu burak ćwikłowy był uprawiany już w czasach starożytnych. Wprawdzie wyglądał wtedy nieco inaczej (był przede wszystkim znacznie mniejszy), ale ówcześni ludzie docenili jego właściwości odżywcze i smakowe. Obecnie w Polsce burak należy do najpopularniejszych i najczęściej uprawianych warzyw. Ponadto nasz kraj jest największym producentem buraków ćwikłowych w UE!
Istnieje wiele gatunków buraków. Do przygotowywania potraw używamy przede wszystkim buraków liściowych, które idealnie nadają się na botwinkę, oraz korzeniowych, z których można zrobić barszcz i sałatki. Buraki cukrowe z kolei wykorzystywane są do produkcji cukru, a pastewne – do produkcji karmy dla zwierząt hodowlanych.
Średniej wielkości buraczki najlepiej gotować w całości i ze skórką – wtedy stracą najmniej soków i smaku. Najpierw należy je porządnie wymyć, usuwając resztki ziemi i piasku. Następnie układamy je w garnku i zalewamy chłodną wodą do takiej wysokości, by przykryła wszystkie jarzyny. Jak długo gotować buraki? Najlepiej około godziny na niewielkim ogniu, sprawdzając od czasu do czasu końcem noża, czy są już miękkie. Gdy będą ugotowane, wyjmujemy je na talerz, pozostawiamy do ostudzenia, obieramy i kroimy wedle uznania.
Z gotowanych buraków można przyrządzić wiele wspaniałych potraw. Wyśmienicie smakuje sałatka z czerwonych buraków z dodatkiem ogórków kiszonych i surowej cebuli. Z kolei ze świeżym pieczywem i wędliną doskonale komponuje się sałatka z buraków i fasoli, przyprawiona do smaku octem winnym i gęstym majonezem (można wykorzystać tutaj Majonez Dekoracyjny WINIARY).
Warto też przygotować buraczki na zimę, dzięki czemu będziemy mogli sięgać po nie w każdej chwili jako dodatek do obiadu. Dla fanów ostrzejszych smaków polecamy lekko pikantne i pachnące zielem angielskim buraki marynowane w zalewie octowej, które idealnie pasują do pieczonych mięs.
Barszcz czerwony można pić solo lub dodać do niego gotowane na twardo jajka, ziemniaki, paszteciki i uszka. Jak ugotować buraki do takiego barszczu?
Najpierw należy je umyć, obrać, pokroić w plastry, zalać wodą i gotować przez pół godziny. Po tym czasie wlej 2 łyżki octu i pozostaw na małym ogniu jeszcze przez kilka minut. W większym garnku zalej wodą kawałek mięsa wieprzowego (najlepiej żeberek), dodaj liście laurowe, kilka kulek ziela angielskiego i wszystko gotuj przez 30 minut.
Następnie dorzuć obraną włoszczyznę (marchew, pietruszkę, kawałek pora i selera), dodaj buraki wraz z wodą i znowu gotuj, dopóki warzywa nie będą miękkie. Pod koniec przypraw danie solą, majerankiem i rozgniecionym ząbkiem czosnku.
Barszcz przecedź przez gęste sito, dopraw jeszcze do smaku odrobiną pieprzu oraz cukru i podawaj z tłuczonymi ziemniakami lub gotowanym na twardo jajkiem. Smacznego!